Jak rozpocząć swoje wystąpienie publiczne?

News

Rozpoczęcie przemówienia

Rozpoczęcie przemówienia będzie bardzo ważne, ponieważ to pierwszy kontakt ze słuchaczami i będzie decydował o tym jak zostaniemy odebrani. Pierwsze słowa mogą decydować o tym jak publika będzie nas odbierać. Albo ludzie zaczną nas słuchać, albo od razu będą się czymś innym zajmować. Dlatego kluczowa sprawa w przypadku wstępu to takie działanie, które sprawi, że ludzie zaczną nas słuchać., wstęp ma bowiem nadać on całej wypowiedzi. Powinien przykuwać uwagę słuchaczy. Powinien także nakreślić jakie jest cel przemówienia oraz jakie będą korzyści, gdy go wysłuchamy. Żeby zainteresować publiczność musisz przykuć ich uwagę.

Jak to zrobić?

Ludzie od wieków lubią słuchać i opowiadać różne historie. Zmieniają one wyobrażenia i będą decydować o tym, że to co będzie nam mówione będziemy widzieć. Dlatego rozpoczęcie swojego przemówienia jakąś historią może być dobrym rozwiązaniem. Najlepsze są historie osobiste, które związane są z przedstawiony tematem. Historie innych ludzi tez mogą być dobra opcją, ale będzie trzeba właśnie ludziom pokazać, że to co odpowiadamy to właśnie taka historia z życia wzięta.

Pytania będą się pojawiać i mogą one stać się tym elementem, który będzie gwarantował większe zainteresowanie słuchaczy. Mówi się o tym, że w ten sposób można między innymi skutecznie dążyć do tego, że będzie się innych angażować w uczestnictwo w takim spotkaniu. Wydaje się, że publika poczuje się lepiej, jeśli zobaczy, że jest częścią takiego spotkania a nie będzie musiała wyłącznie słuchać nudnego monologu. Już na wstępie będzie można postawić trzy pytania.

Pisanie prezentacji

Rekwizyt lub pomoc wizualna

Jeden obraz jest warty więcej niż tysiąc słów. Dlatego zamiast wyłącznie mówić warto skorzystać z możliwości zaskoczenia widzów i będzie można im pokazać jakiś ciekawy przedmiot czy też użyć pomocy wizualnej w formie prezentacji multimedialnej albo tez tablicy do pisania. To doskonały pomysł, by przyciągnąć uwagę słuchaczy. Cytaty oraz opinie to również szansa, która da nam możliwość podeprzeć swoje zdanie jakimś autorytetem z danej dziedziny. To dobra opcja, ponieważ słuchacze najczęściej traktują takie cytaty pozytywnie i chętnie ich słuchają.

To również szansa, że coś zostanie im w pamięci. Już na początku trzeba słuchaczom zakomunikować jaki jest cel wystąpienia i co chcemy im przekazać. Pokazujemy swoje pobudki, które kierowały nas do tego i zdecydowały o przemówieniu w takiej a nie innej formie. Można im również wykazać jakiego zaangażowania z ich strony będziemy chcieli oczekiwać.