Wystąpienia publiczne: jak mówić, by dobrze wypaść

News

Jednym nie będą przeszkadzały dla innych będą wielkim problemem, który spędza sen z powiek. Publiczne wystąpienia to dla wielu osób koszmar i to praktycznie w każdej firmie tak to wygląda. Tak się prowadzi rozmowy. Negocjuje i dlatego właśnie trzeba się do takich wypowiedzi nieco przygotować. Na początek należy sobie określić cod la naszej grupy słuchaczy może się okazywać przyjemnością. Jeśli chcemy się sprawdzić to będzie można się nagrać i potem posłuchać i w ten sposób sprawdzimy jak naprawdę nam idzie i na jakie efektu będzie można liczyć.

Charyzma mówcy

Każdy ma oczywiście swój styl mówienia i to jest zupełnie normalne. Analizując wypowiedzi trzeba między innymi zwracać uwagę na ich temat, który to zawsze będzie kluczową sprawą i wpływać może na efektywność. Ponieważ mamy ten swój styl mówienia trudno nam będzie to zmienić. Dlatego można dążyć do sytuacji, w której ten nasz styl mówienia w ogóle nie będzie nam przeszkadzał. Jeśli analizujemy jakieś wypowiedzi warto sprawdzać jakie jest ich tempo. Jeśli będzie nierówne, szybkie czy wolne to słuchacze mogą mieć kłopot z prezentowaniem treści.

Najczęstsze błędy przemówień

Typowym błędem będzie nadmierny pośpiech., który zamiast dowiedzieć pewności siebie będzie wskazywał na nerwowość. W trakcie mówienia trzeba umieć stosować pauzy i to także wielka sztuka. Milczenie często będzie niesłusznie kojarzone ze złym przygotowaniem do wystąpienia. Chwila ciszy to okazja do ego, by zastanowić się w przypadku mówcy jak poradzić sobie z rozpoczynaniem wypowiedzi od eee czy tez yyy. To poważny błąd, który często się jednak powtarza. Jeśli nagramy w domu takie wystąpienie to będzie można te wszystkie dziwne wypowiedzi poznać i potem będzie można pracować nad ich eliminowaniem.

Mówca motywacyjny

Ważnym czynnikiem będzie również kwestia związana z mówieniem a dokładnie to intonacja. Musimy nad nią mocno ćwiczyć i to niezależnie od pojawiających się nawet poważnych. Problemów z mówieniem w trakcie ćwiczeń. Chodzi o to, by w ten sposób cały czas kontrolować się w jakieś mierze u specjalisty, który zawsze można podpowiedzieć co będzie można ewentualnie zmierzyć.

Mowa ciała

Mowa ciała w trackie wystąpień musi być naturalna. Jeśli w trakcie prezentacji mamy nieomowne gesty o będzie już znaczyć, ż coś jest nie tak. Starajmy się pokazać, że potrafimy spokojnie stać i jednocześnie mamy wiele do powiedzenia i nie musimy nadrabiać gestami, które nie będą w nadmiarze dobrze odczytywane i traktowane pozytywnie, a wiele osób ma z nimi poważny problem i nie wiedza jak z nadmiarem gestów sobie radzić, jak się uspokajać.