JAK POKONAĆ STRES PRZED WYSTĄPIENIEM PUBLICZNYM?

News

Jak pokonać ten lęk?

Lęku nie będzie można pokonać, jeśli będziemy go unikać. Niektórzy z nas mają taką możliwość, by przejść przez życie bez żadnego przemawiania. To dobra wiadomość ale musimy pamiętać, że lęk przed przemawianiem nie będzie wrodzony, ale ma charakter wyuczony a więc będzie można go pokonać. Załóżmy, że czeka nas prezentacja. Jakie oprócz przygotowania merytorycznego podjąć działania, by odnieść sukces.

Afirmacje i przekonania

Zanim zaczniesz przemawiać zapytaj się siebie, czy naprawdę sadzisz, że jesteś do tego kompetentny. Być może to brak pozytywnego spojrzenia na siebie odbierać będzie odwagę mówienia. Niekiedy to proces, który ma długotrwały charakter. Są takie osoby, które w tym celu potrzebują psychoterapii. Ale większość z nas potrafi wzbudzić pozytywne nastawienie do własnej osoby. Nie należy przede wszystkim powtarzać w myślach negatywnych emocji i przekonań, że i tak się nie uda.

Relaks

Człowiek, który jest przemęczony będzie tak naprawdę podatny na stres dużo bardziej. Warto zapoznawać się z technikami relaksacji, dlatego właśnie trzeba umieć doprowadzić do tego, że ten stres nas opuści, ponieważ sami się o to postaramy.

Kierowanie uwagą

W trakcie wystąpień trzeba się kierować swoją uwagą przenieść z odczuwanego przez siebie stresu na to co dzieje się na Sali. Warto wybierać takie możliwości, dzięki którym uda się ten stres i emocje znieść z siebie w skuteczny sposób. Nie ma sobie co w mawiać, że się nie stresujemy, ponieważ tak wyłącznie napędza się lęk.

Pozytywne nastawienie

Oswojenie

Warto się także oswoić z tym miejscem, gdzie będziemy się prezentować. Pojawiamy się tam wcześniej, zapoznajemy się z salą. W szczególności oswajamy się z miejscem, z którego będziemy przemawiać, jaki będziemy mieć widok na słuchaczy. Należy sprawdzać czy sprzęt funkcjonuje bez zarzutu, by nie mieć dodatkowych napiętych sytuacji, gdy okaże się, że coś jest nie tak. Warto się także oswoić z widownią, przywitać się z osobami, które tam się znajdują. Poznać również tych, których nie znamy.

Postawa

Dbamy również o własną postawię i pewność siebie. Z badań wynika, że udawanie innej osoby owocuje odczucie emocji. Znaczy to tyle, że szybko stracimy to co wydaje się, że nam daje siłę i zamiast tego pojawi się lęk. Dbamy o to, by mieć dobrą postawę, pewność siebie, ale w granicach własnego ja. Wtedy będzie można oczekiwać, że nawet w przypadku trwania przez dłuższy okres czasu naszego wystąpienia wszystko będzie wyglądać tak, że będzie ono udane i rzeczywiście będziemy z siebie zadowoleni, nie będziemy czuć, że coś się wymyka spod kontroli.