8 SPOSOBÓW JAK POKONAĆ LĘK PRZED WYSTĄPIENIAMI PUBLICZNYMI

News

Jeśli przed wystąpieniem publicznym zaczynamy się robić zdenerwowani, czerwoni, serce mocno bije, a ręce się trzęsą to nie ma w tym nic dziwnego. To tak naprawdę typowe objawy, jeśli chodzi o lęk przed wystąpieniami publicznymi. Jest to bardzo powszechna i często pojawiająca się dolegliwość, co najważniejsze można sobie z nią poradzić.

1. Nie można sobie wmawiać, że jesteśmy zdenerwowani, ponieważ w ten sposób rzeczywiście do takiego stanu będziemy się doprowadzać i rozwiązanie tego problemu nie będzie już tak łatwo możliwe.

2. Warto przed występem zrobić sobie jakąś próbę.

Jeśli się boimy przemowy to bardzo możliwe, że taka próba okaże się bardzo ważna dla nas. Oczywiście staramy się robić próby w otoczeniu innych, by poczuć się tak jak na Sali, gdzie już będziemy przemawiać. To istotna kwestia, ponieważ wtedy będzie można sprawdzić w praktyce jak nerwy mogą się objawiać.

3. Warto się jakoś przygotować do tego co będzie miało miejsce.

Staramy się lęk oswoić i dlatego robimy różnorakie ćwiczenia, które mają pozwolić nam przećwiczyć sobie różnorakie reakcje publiczności.

4. Wystąpienie nie może nas przerażać i dlatego dobrze będzie go traktować jak jakąś szanse dla nas.

Wtedy będzie rzeczywiście łatwiej można się motywować do pracy nad prezentacją, przyłożymy się do tego dużo bardziej. Jeśli przygotowanie będzie perfekcyjne to będzie można oczekiwać, że już w czasie wystąpienia również nie będzie nerwów i spokojnie sobie z nim będziemy radzić.

Pokonywanie barier

5. W trakcie będzie trzeba powoli oddychać, ale nie głęboko.

Przed prezentacją staramy się powoli oddychać, ponieważ w ten sposób możemy lepiej natlenić mózg i łatwiej będzie nam koncentrować się na tym wystąpieniu jakie będzie przed nami. W ten sposób potem dużo łatwiej będzie nam sobie poradzić z tym stresem już w trakcie

6. Warto rozładować swoje napięcie, które w organizmie będzie się gromadzić.

Można udać się na mały spacer przed wystąpieniem albo tez w trakcie można nieco spacerować po scenie w trakcie mówienia, ale nie można przesadzać, ponieważ za wiele osób będzie zwracać uwagę na to nasze chodzenie zamiast na to co mamy do powiedzenia i to duży problem

7. Dla publiczności będzie można przynieść jakieś niewielkie gadżety i w ten sposób będziemy łamać lody.

8. Należy przybyć odpowiednio wcześniej, będzie można zapoznać się z słuchaczami, z niektórymi z nich nawet porozmawiamy i potem łatwiej będzie się nam oswoić z takim wystąpieniem.

Jeśli już wcześniej nawiążemy jakieś kontakty to potem będzie nam dużo łatwiej prowadzić wykład.